29.10.2024

Ammatilliset opettajat Napolista vierailulla Mercuriassa

Saimme tällä viikolla vierailulle neljä italialaista ammatillisen oppilaitoksen opettajaa, kun he saapuivat tutustumaan suomalaiseen opetusjärjestelmään. Vieraat työskentelevät kotimaassaan erityisopettajina, liikunnan opettajina ja ammatillisina opettajina. Päivien aikana he vierailivat Mercuriassa eri oppitunneilla ja aikovat vielä tutustua muihinkin toisen asteen oppilaitoksiin ja opetukseen pääkaupunkiseudulla.

Hämmästystä ovat aiheuttaneet esimerkiksi opettajien pieni lukumäärä suhteessa opiskelijoihin. Meillä on suuret luokkakoot verrattuna Italiaan, mutta työskentelyrauha säilyy silti hyvänä. Myös Mercurian tilat herättivät keskustelua: kivasti kalustetut luokkahuoneet, siisti ravintola ja aulatilat ihastuttivat vieraita. Lisäksi vieraat pääsivät vaihtamaan ajatuksia pedagogiikasta ja työskentelytavoista erityisopettajamme Marisa Köngäksen kanssa. Paljon oli yhteistä, mutta varmasti paljon oli myös sellaisia asioita, joista vieraamme saivat ajateltavaa omaa oppilaitostaan koskien.

Italialaiset saivat tänään myös maistettavakseen suomalaista perinneruokaa, makaronilaatikkoa. Ilmeisesti pasta tässä muodossa ei ollut heille tuttua, mutta meidän ravintolamme tarjoama tuore leipä teki kyllä kauppansa! Kiitos vierailusta ja toivottavasti yhteistyömme vielä jatkuu tulevaisuudessa.